Autor: Helin Laimets, Tabasalu Tibutare lasteaia vanemõpetaja

Muumirühma ürdinurgast leiab väga erineva ravitoimega ravimtaimi ehk droogi. 2010. aastal liitus meie lasteaed tervist edendavate lasteaedade võrgustikuga ja seega sobib see ürdinurk suurepäraselt toetama seda projekti.


nurk2 Ravimtaimede tervistavat toimet teame me juba väga ammustest aegadest, kuid seda kogeda saame me ainult läbi iseenda kogemuse. Kui päikest napib ja õues lõõtsub vinge tuul, hakkavad kohe ka viirused levima. Siis ongi just see õige aeg hakata oma keha looduslike vitamiinide toel turgutama, sest see aitab meil selles heitlikus kliimas kindlasti paremini vastu pidada. Ürdinurga ettevalmistamise protsessi käigus toimus Tibutare lasteaias Tabasalus, muumide rühmas suur töö. Pidasime lastega aru, milliseid droogi oleks üldse kõige õigem ürdinurka korjata ja miks? Palju abi oli lapsevanematest, kes andsid oma panuse taimede kogumisel. Meil lasteaias kasvab juba mitu aastat peenral piparmünt, mida me koos korjasime, kuivatasime ja sorteerisime. Kõik lapsed said nendes töödes aktiivselt osaleda. Sellise tegutsemise käigus omandasid väikesed muumid palju kasulikke teadmisi. Nagu näiteks seda kuidas, miks ja millal üht või teist ravimtaime korjatakse, kuivatatakse ja sorteeritaks ning millist ravivat toimet ürdid endas sisaldavad.

Lapsed said teada ka seda, et sorteerides taimi tuleb ära visata kõik liigsed taimeosad ikka selleks, et säiliks ürdi hea lõhn, värvus ja raviomadus. Õige aeg on ürdid purkidesse panna just siis, kui taim on kuiv ning tema lehed näppude vahel hõõrudes pudenevad, varred murduvad ning õied tunduvad käega katsudes kuivad ning viljad pigistades ei kleepu. Ravimtaimed ürdiriiulil pärinevad kõik meie Eestimaa loodusest ja meie koduaedadest. Otsustasime, et hakkame ravimtaimi hoidma laste poolt kaunistatud purkides. Ürdinurga pidulik avamine ja teejoomine toimus lasteaia sünnipäeval 9. novembril. Oleme pakkunud kosutavat ja virgutavat teed ka muumide lapsevanematele ning suurtele tibutarelastele. Kõik on jäänud pakutavaga väga rahule.

Nimekiri ravimtaimedest ja nende ravivast toimest, mida sisaldab meie ürdiriiul on järgmine:

SAIALILL (parandab haavu, valuvaigistava ja rahustava toimega, tugevdab immuunsussüsteemi).
MUSTSÕSTRALEHED (põletiku vastased, väga hea juua siis, kui oled külmetunud, nõrgalt kõhtu lahtistav toime)
NÕMM-LIIVATEE (teeauru sissehingamisel leevendab köha, peavalu. Tõmmis aitab leevendada pinges ja väsinud lihaseid).
PÄRNAÕIED (närvisüsteemi rahustav, higistama ajav, koos mee ja vaarikamoosiga ravib külmetust).
PIPARMÜNT (valuvaigistava toimega, seedimist soodustav, rahustav).
MELISS (isutekitav, seedimist soodustav, oksevastane, und soodustav, kõhupuhitust leevendav).
JÕHVIKAS (põletikuvastane, ravib külmetushaigusi, angiini, bronhiiti, põit ja neere).
AED-LIIVATEE (köhavastane)
VAARIKAVARRED JA LEHED (higistama ajav ,ravib külmetushaiguste vastu).
PIHLAKAMARJAD (haavu parandav, tugevdab veresooni, leevendab vitamiinivaegust).
MUSTIKA- JA POHLAMARJAD ( ravib silmi, kõhule hea).
EBAKÜDOONIA (vitamiinipomm keha turgutuseks).
KUMMEL (seedimist soodustav, põletiku vastane, valuvaigistava toimega, nahka puhastav, lõõgastab spasme).
NURMENUKK (köhahoogusid pehmendava toimega, rahustav, higistama ajav, põletiku vastane).
KIBUVITSAMARJAD (põletiku vastane, verejooksu peatav)
PUNANE PÄEVAKÜBA (immuunsussüsteemi turgutava toimega).

Juhuks, kui viirused hakkavad kimbutama, siis muumi rühma ürdiriiul aitab alati. Astu siis läbi ja küsi abi. Ürdinurgast ei puudu ka tervistav mesi ja moos, mida saab taimetee sisse lisada.

nurk1