Autor: Tabasalu lasteaed Tibutare Nakside rühma vanemõpetaja Sirje Reinla


Tervisenädala raames sai igas Tibutare lasteaia rühmas otsitud üheskoos vastuseid erinevatele küsimustele: Mida peab laps sööma ja tegema, et ta oleks terve ja rõõmus? Millised toidud ei ole tervislikud ja miks ei ole? Miks on lapsele kasulikud just värsked puu-, juur-, ja aedviljad?


tibu1
Lapsed näitust uudistamas

Töö käigus tekkis Nakside rühmal mõte, kui õige paluks lapsi, nende emmesid ja issisid, õpetajaid ja õpetajaabisid ning kogu Tibutare personali appi ja korraldaks koos ühe toreda tervislike võileibade näituse. Selle näitusega tervitaks ka saabuvat sügist, sest see aastaaeg pakub meie toidulauale  enim tervislikku ja maitsvat. Mõeldud, tehtud. Siinkohal veidi ka selgituseks, miks just selline mõte ja just meie, Nakside, rühmalt. Nimelt oli üheks põhjuseks meie lasteaia liitumine sellel aastal Tervist Edendavate Lasteaedade võrgustikuga ja teiseks on meie lasteaias tore traditsioon, et iga rühm korraldab õppeaasta jooksul ühe ülemajalise ürituse. Loosi tulemusena sattus meie rühmale septembrikuu.

Oi seda siginat ja saginat, mis siis kodudes lahti läks. Vaja koos plaani pidada- mida teha, millest teha, kokaraamatuid uurida, arvutist ideid otsida ja loomulikult poodi minna. 15. septembri hommikul lõhnasidki rühmad isuäratavalt toredatest võileibadest. Huvitav, miks Muumide lastel pole hommikul lasteaeda tulles kaasas võileibu, tundsid paljud huvi. Aga sellepärast, et nemad olid ainuke rühm, kes valmistasid ise rühmas võileivad õpetaja Marju ja õpetaja- abi Ene juhendamisel. Isegi leiba nad ei ostnud poest, vaid emad ise küpsetasid. Toreda võileibadest valmistatud kompositsiooniga osalesid näitusel ka lasteaia juhataja, juhataja asetäitja ning erialaspetsialistidest koosnev naiskond.

Edasi rändasid kõikide võileivad kunstiklassi näitusele. Näitusekülastajate emotsioonide põhjal võis järeldada, et nii väikestele, kui ka suurtele see üritus meeldis. Kuna võileivad olid nii isuäratavad, fantaasiarikkad, siis osad rühmad soovisid nendega maiustada juba lõunasöögi ajal. Mõnedes rühmades kadusid need võileivad peale lõunauinakut iga omaniku kõhtu. Võileibu oli valmistatud nii palju, et neid jätkus ka õhtul lastevanematele. Sellel õhtul vist paljudes  kodudes õhtusööki ei valmistatudki.

Sellega polnud pidu veel läbi. Nüüd ruttu saali, sest seal tahtsid lastega trallitada ja tarkuseterasid jagada Sügis (muusikaõpetaja Birgit), Mihkel (Nakside rühmaõpetaja Annely) ja Madis (allakirjutanu). Tähistame  ju septembrikuus nii Madise- kui ka Mihklipäeva. Peo korraldamise mõte oli selles, et tutvustada lastele madise- ja mihklipäeva traditsioone ning propageerida tervislikku toitumist ja sportlikke eluviise. Nimelt Mihkel oli riides sportlikult ja sõitis saalis ringi tõukerattaga, aga Madis lontis pulgakomm suus niisama ringi. Mihkli ja laste õpetussõnad muut

tibu2
Ka külalised Saksamaalt imetlesid võileibu

sid kiiresti ka Madise suhtumist pulgakommiga maiustamisse.

Mängupidu toimus kahes osas. Nooremate rühmade lapsed aitasid koos Mihkli ja Sügisega ära ajada kõik sääsed, keda Madis kohutavalt kartis, sest ta ei teadnud, et peale Madisepäeva nad ise kaovad ära. Järgmisena pandi end korralikult laulumängu abiga soojalt riidesse ja mindi Madisele ja Mihklile appi lehti korjama. Sügis aga puistas need jälle ja jälle laiali. Lõpuks said lapsed üheskoos Sügisest võitu ja õu puhtaks. Mis siis nüüd? Vihma sajab! Ruttu vihmavarju alla! Õnneks ei saanud keegi märjaks ja üheskoos sai hakata Madisele leiba küpsetama, sest ta sai viimaks aru, et pulgakomm on paha, paha.

Peale vihasadu olid aga seened hakanud kasvama ja lapsed läksid seenele. Seente all ootas lapsi Sügise poolt üllatus – kaalikad – oi, kui maitsvad ja tervislikud. Oligi aeg rühma minna, sest ukse taga ootasid Madise, Mihkli ja Sügisega kokkusaamist juba veidi vanemad lapsed. „Kus rühmas küll nii  pikad lapsed käivad?” tunti huvi külaliste vastu. Need olid õppurid Saksamaalt, kes õppisid lasteaiaõpetajateks. Nende sooviks oli näha, mida tehakse Eesti lasteaias ja ka koos meiega veidi mängida.

Juba sooviski Sügis lastelt teada, mida tervislikku ta neile alati toob ja loomulikult kõik teadsid. Laul sai vaevalt lõppeda, kui Madis ja Mihkel hakkasid koos lastega tegema kokkuvõtet sügistöödest ja siis selgus tõsiasi, et vili veel põllult koristamata. Üheskoos mindi nüüd rukist lõikama. Järgmises mängus kaaluti viljavihud ära ja viidi veskisse, et jahu saada, millest peo lõpus pidulauale pidusai küpsetati. Mängude vahepeal selgitasid Madis ja Mihkel lastele madise- ja mihklipäeva kombestikku ja traditsioone.

Poleks Madis Mihklile meelde tuletanud, et ka loomad peavad Mihklipäevaks laudas olema, oleks hundid need küll nahka pannud. Lõpp hea, kõik hea – lõpuks olid ka loomad laudas, kuigi vahepeal tundus, et neid ei saagi lauta ja hundid söövad kõik ära. Ka selle peo lõpus valmistas Sügis üllatuse  lastele ning kostitas neid kaalikatega, sest Mihklipäeva pidulaualt ei tohtinud puududa kunagi kaalikas- küpsetatud kaalikas. Selle eest hoolitses meie majandusjuhataja Mare koos kaasaga, kelle koduaiast need mahekaalikad pärit olid.

Kõikidest mängudest võtsid aktiivselt osa ka külalised, tundus, et nad olid juba eesti keele selgeks saanud, sest nad olid kõigiga nii sõbralikud ja vahetud, rõõmsameelsed ja tegusad. Teise poole peost viisidki läbi meie külalised, kes laulsid, mängisid  lastega. Milline vaikus oli saalis, kui nad jutustasid lugu karupoisist, kes endale uut loomaaeda otsis. Huviga kuulati ja jälgiti külaliste tegemisi ja Tabasalu ÜG saksa keele õpetajat Krista Savitschit, kes  kord rääkis eesti, kord saksa keeles. Hästi põnev oli, aga õues toimetamised ootasid oma järge. Kindlasti sai päris sügis meie tõeliselt emotsionaalse ja tervisliku tervituse kätte.

tibu3
Meie endi tehtud võileivad