Autorid: Rakvere Triinu lasteaia õpetajad Tiiu Matt, Valli Sinisoo, Ülle Hindrekus ja õpetaja abi Katrin Gunjašina
Veenädalal muudetakse lasteaia saal suureks veemaailmaks, kus iga rühm saab pooleteise tunni jooksul kõike põnevat katsetada, uurida ja mängida, õppida tundma vee saladusi ja võlusid.
Saali keskel asuv pink muutub veenädalal suureks purjekaks, millega lapsed enda seast valitud kapteniga eesotsas suunduvad erinevaid saari avastama. Meie saalist võib leida erinevaid tegevuskeskusi.
Kunstikaril saab kividele maalida; teha vingeid plärakaid; märjale tahvlile pintsliga võlupilte joonistada, kuulata muinasjuttu värvustest, vesivärvidega märjale paberile maalida jne.
Mängude lahel püütakse õngedega kala; puhutakse seebimulle, tõstetakse sõelaga vett; , pannakse paadid läbi kõrre puhudes liikuma jne. Põhjapoolusel on tõeline põhjapoolus: jäämäed tuuakse igal hommikul sügavkülmast uurimiseks välja, veel saab vaadelda taimi jää sees ning kuulata lugusid Arktikast, Antarktikast ning seal elavatest loomadest.
Tarkusesaarel omandame katsetades huvitavaid teadmisi, vaatleme vulkaani ja tornaadot, uurime taimeakvaariumi, mängime mänge erinevaid esemeid veepinnale asetades ja vaadeldes nende ujumist- uppumist, katsetame toiduõli, siirupit ja vett purki pannes kuidas nad kihistuvad , uurime erinevaid asju (pilliroog, hundinuiad, rannaliiv, mere lihvitud kivid, adru, merekarbid, vähisõrg, võrgud kala püüdmiseks, merepoi, ankur, merevaigu tükikesed jne…) ja lahendame ristsõna.
Päikeserannikul mängime kohvikut, maitseme erinevate maitsetega vett (soolane, magus, hapu ja maitsetu) ja sööme kalakese küpsiseid, mängime mänge: Kuidas saada mereröövliks (mereröövli raamat), vahel aga keskkonnakala Lope lugu.
Keskkonnanädalal pöörame tavalisest rohkem tähelepanu keskkonnahoiule. Selle raames sorteerime prügi (lisaks sellele toimub juba teist aastat keskkonnaameti õppepäev prügi sorteerimise teemal), koristame õpperada ja uurime loodust (loodusliku materjaliga huvitavaid mänge mängides ja erinevaid hääli tekitades). Püüame igapäevaselt lastes kujundada keskkonnasõbralikku elustiili, õpetades neid tarbima vähem ja säästlikumalt, tootma vähem jäätmeid, pöörame tähelepanu prügi sorteerimisele ja taaskasutamisele, loome vanematele võimalused vanapaberi kogumiseks.
Nädala lõppedes teeme kokkuvõtte: valmivad pildid, plakatid, väikesed jutud ja ütlemised laste poolt. Kokkuvõtvast materjalist paneme üles näituse.
Meie lasteaia õpetajad on koostanud vee- ja keskkonnateema lastepäraseks käsitlemiseks teemakastid, mis sisaldavad huvitavaid mänge, katseid, õppevahendeid. Vajadusel laenutame teemakaste ka teistele lasteaedadele.
Triinu lasteaia veenädal on huvi tekitanud ka teistes maakonna lasteasutustes- oleme tutvustanud meie veenädala tegevusi, mänge ja õppevahendeid ka teistele Lääne-Virumaa lasteaiaõpetajatele ja aidanud sarnaseid tegevusi läbi viia teistes lasteaedades ning Rakvere linna päevadel tegevuskeskuses.
Iga- aastane vee- ja keskkonnanädal on kujunenud Triinu lasteaia traditsiooniks, mida ootavad lapsed, õpetajad ning vanemad. Jätkame oma meeskonnaga ja projektijuhi toetusel nende korraldamist.