Autorid: Tartu Lasteaed Sass õpetajad Helve Koppa ja Annika Kuulmets


 Oleme Tartu Lasteaed Sass Naksitrallide rühma 4-5-aastased lapsed. Toimekatel Naksitrallidel õnnestub kõik, mis ühiselt ette võetakse. Ettevalmistused jõuluajaks hakkasid õige varakult. Käisime lastega Eesti Rahvamuuseumis ja peatusime kauem väljapaneku juures, mis tutvustas esivanemate jõuluaega.


naksi3
Foto:Annika Kuulmets

Iga päev lugesime Eesti rahva jõulumuinasjutte. Nende lugemine muudab talvist hämarat aega helgemaks. Külastasime Tartus avatud Puhhi maja jõulumaad. Meie saatjateks olid Väike Nõid ja lind Abraka.

Jõulutoimetusi jagus nii õue kui tuppa.  Lapsed viisid koos Abrakaga lindude söögimajja toitu ning kuulasid Abraka pajatatud juttu linnukujust, kes elab söögimajas ja muutub lausa elavaks, kui teised linnud tema juurde tulevad.

naksi2
Foto:Regina Kullamaa

Linna Raekoja platsile oli maabunud laev „Jõmmu“. Käisime Jõmmul, kus vaatasime filmi Jõmmu valmimise ajaloost. Õdus oli pliiditule paistel teed juua ja kaaslasega õlg- õla kõrval istuda. Omapärast salapära tekitas meid ümbritsev tõrvalõhn.

Piparkoogi küpsetamise päeval valmisid suured Naksitrallide kujud. Need viisime Postimehe piparkoogi konkursile. Iga laps valmistas ka oma perele ühe maitsav piparkoogi ja viis selle kaunistatult koju. Ka mandariinid said nelkidest meisterdatud näod pähe ja jõululõhna oli kaugele tunda.

Jõulud on alati olnud kogu pere püha. Ühine jõulupidu pereliikmetega toimus 14. detsembril. Jõulude tähistamine saab alguse lasteaiast ja kandub kodudesse. Ootusaeg on ärev ja mõnus üheaegselt.

Otsustasime jõulupeo päeval süüa piduliku jõululõuna. Ettevalmistustest võtsime kõik ühiselt osa. Sai kaetud suur laud jõulukaunistustega ja jõulupraega.

Leiame aega koos olla, üksteisele otsa vaadata ja häid tegusid teha. Jõuluvalguse viisid väikesed Naksitrallide rühma lapsed koju omavalmistatud laternatega.

Soovime, et jõulumuinasjutt haaraks meid kõiki ja oleks alati õnneliku lõpuga.

naksi1
Foto. Regina Kullamaa